ЯК УБЕЗПЕЧИТИСЯ ВІД ПТАШИНОГО ГРИПУ

В зв’язку з повідомленнями у засобах масової інформації щодо масової загибелі дикої перелітної птиці на озері Сиваш в районі Арбатської стрілки Добропільське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області звертає увагу населення щодо небезпечності зазначеного захворювання птиці та засобах його профілактики, яким необхідно дотримуватись виключно всім.

Грип птиці – висококонтагіозна вірусна хвороба птахів, для якої характерний гострий перебіг з явищами септицемії, ураженням органів дихання та травлення.

Лікування грипу птиці не розроблено!

Хворобу можна тільки попередити шляхом безумовного виконання правил біобезпеки.

На грип хворіє птиця будь-якого віку, смертність при захворюванні досягає 80-100 %. Птиця, яка перехворіла на грип, залишається вірусоносієм та розповсюджувачем збудника.

Зараження відбувається респіраторним шляхом, а також при вживанні птицею заражених збудником води та кормів.

Захворювання призводить до значних економічних збитків, які пов’язані зі смертністю тварин та знищенням поголів’я птахів в епізоотичному осередку.

Зверніть увагу!

• Навесні та восени, при міграції диких птахів, вірогідність поширення збудника грипу птиці на інші території і зараження домашньої птиці значно підвищується.
  • Близькість розташування пташників особистих домогосподарств до річок або будь-яких інших водойм збільшує загрозу занесення збудника грипу в домогосподарства дикими та синантропними птахами (ворони, горобці, голуби, сороки та ін.).

Для запобігання занесення грипу птиці в особисті домогосподарства необхідно:

• дотримуватись режиму закритого типу (птицю необхідно утримувати в курниках, що загороджені сіткою і перекриті зверху);
  • не напувати птицю з водойм;
  • проводити регулярний клінічний огляд птиці;
  • на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду;
  • інформувати державну ветеринарну службу району про наявність птиці з метою проведення необхідних профілактичних заходів;
  • здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі тільки при наявності ветеринарних супровідних документів;
  • не допускати відвідувачів і сторонніх людей до пташників;
  • виключити можливість контакту домашньої птиці з дикими, особливо водоплавними, і синантропними птахами;
  • утримувати різні види птахів окремо (не допускати контакту між різними видами);
  • проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;
  • забій домашньої птиці, призначеної для реалізації в торгівлі, здійснювати на спеціалізованих підприємствах;
  • проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території;
  • проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;
  • дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінний одяг та взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках і т.п.).

Дії при підозрі на захворювання:

1. обов’язково повідомляти спеціалістів ветеринарної медицини державних установ про всі випадки загибелі птиці або про не властиву їм поведінку;
  2. до прибуття спеціалістів ветеринарної медицини, дотримуючись правил особистої гігієни, ізолювати підозрілу на захворювання птицю.

Добропільське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області, підсумовуючи вищезазначене, звертається до населення і всіх операторів ринку, що здійснюють свою діяльність в галузі птахівництва та наголошує на безумовне дотримування профілактичних заходів, що передбачені в Інструкції з профілактики та ліквідації грипу птиці (посилання) та Ветеринарно-санітарних правилах для птахівничих господарств і вимог до їх проектування (посилання), а при виявлені будь-яких ознак незвичної поведінки птиці, або у випадку її масової загибелі терміново сповіщати територіальний орган Держпродспоживслужби.

Контакти для повідомлень при підозрі на захворювання:

1. Добропільське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області (м. Добропілля, вул.. Залізнична, буд. 4, тел. 2-89-26);
    2. Добропільська районна державна лікарня ветеринарної медицини (селище Святогорівка, вул. Привітна, буд. 21).